BOYA REHBERİ

 

 

 

 

BOYA ÖNCESİ

 

 • Kullanılacak boyanın seçimi Boyanacak yerin rengine karar vermeden önce istediğimiz rengin numune boyasını öncelikle 1 m2 lik alanda uygulama yaparak görmek gerekir.

  Mekanın ışık durumu mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur. Çünkü bazı renkler, içerisindeki pigmentlerin yapısından kaynaklı , yapay ışık ve gün ışığı altında farklı görünebilir.

  Bununla birlikte ayrıca seçilen rengin kullanılacak mobilya ve aksesuarların renkleriyle de uyum sağlaması çok önemlidir.
 • Yüzey hazırlığı Boyanacak yüzeyin hazırlanması boyama işinin neredeyse yüzde doksanını oluşturur.
  Eğer yüzey hazırlığı iyi yapılmamışsa en kaliteli boyayı dahi kullansanız istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.
  İyi yüzey hazırlığının anlamı her türlü kirden ve tozdan arındırılmış temiz ve pürüzsüz bir yüzey demektir. Öncelikle yüzeyde el izleri , yağlı parmak izleri, küf ve mantar gibi problemler olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  Daha sonra kabarmış, çatlamış kısımlar spatula ile kazınmalı, yüzey zımparalanarak, kopmak üzere olan boya ve sıva parçacıkları temizlenmeli, yağ ve kir giderilmelidir.

  Yüzeydeki delikler ve çatlaklar macun ile doldurulup pürüzleri yok etmek için üzerleri zımparalanmalıdır. Son kat boya atılmadan önce yüzeye astar atılmalı, astar kuruduktan sonra son kat boya ile boyanmalıdır.
 • Yardımcı Malzemeler Boya Macunu
  Boya Astarı
  Alçı
  Boya karıştırma çubukları
  Farklı boyda rulolar
  Boya fırçaları
  Boya tepsisi
  Boya kabı
  Boya ızgarası
  Eldiven
  Zımpara
  Merdiven
  Mobilyalar için örtü
  Yerler için bez örtü
  Kağıt bant
  Rulo için uzatma borusu
 • Boyanacak mekanın hazırlığı Eğer mümkünse tüm eşyalar odadan uzaklaştırılır. Dışarı çıkarılamayacak eşyalar odanın merkezinde toplanarak üzerleri plastik örtü ile örtülerek korumaya alınır.
  Duvarlardaki prizlerle birlikte telefon hat çıkışları ve TV uydu-kablo bağlantıları da yerlerinden çıkarılır.
  Şayet tavan boyanacaksa tavandaki tüm elektrikli sabitlerin de sökülmesi uygun olacaktır. Eğer tavanda büyük bir avize varsa o da naylon örtü ve bantla korunmaya alınır.
  Radyatörler boyanmayacaksa naylon örtü ile üzerleri örtülür. Maskeleme bandı ile sabitlenir.
  Boya sıçramalarından zemini korumak için zemin de örtü ile kaplanır. Ancak zemin için plastik yerine kaymaları önlemek adına koton örtü tercih edilmelidir.
  Duvarlarda aplik ya da kartonpiyer varsa, mutlaka bunların duvarla birleştikleri yerlere maskeleme bantı yapıştırılır.
  Yine döşeme, kapı ve pencere kenarları da,duvara taşmayacak şekilde düz olarak maskeleme bandı ile çevrilmelidir.